У Дрогобичі відбувся круглий стіл про джерела та виклики ідеї "Русского міра"

14 лютого 2011
Друк
8 лютого у конференц-залі Дрогобицької семінарії відбулось чергове засідання регіонального осередку Українського Богословсько-Наукового Товариства (УБНТ). Цього разу темою зустрічі, яка проходила у формі круглого стола, було: «Русскій мір» у проповіді Патріарха РПЦ Кіріла. Окрім членів УБНТ, у круглому столі взяли також участь студенти семінарії.
 Засідання розпочав голова Дрогобицького регіонального осередку УБНТ прот. Іван Гаваньо, викладач семінарії. Отець Іван пояснив, що завданням даної зустрічі є обговорити цю тематику у світлі викликів, які вона несе для українського суспільства та Української Греко-Католицької Церкви. Представляючи загальну проблематику теми, доповідач сягнув історичних передумов виникнення ідеї та представив минулі тенденції, які згодом окреслилися в проповідуваній сьогодні Московським Патріархом Кірілом ідеї «Русского Міра».

Під час круглого столу його учасники погодилися, що початки ідеї «Русского Міра» сягають ще далекого 14 ст. та вперше почала окреслюватися в озвученні Сергієм Радонежським ідеї «Святої Русі». В умовах Московії, яка на той час була лише одним з васалів Золотої Орди, ця ідея в своєму позитивному націлені слугувала об’єднавчим стержнем для творення власної державності московитів і була покликана заохотити народ до випрацювання власної ідентичності. Доповідачі зазначали, що впродовж історії, ця ідеологія у XVI столітті породжує нові імпульси ентузіазму, підживлені баченням монаха Філотея Москви як «третього Риму». Отож з державотворчої вона перевтілилася в агресивно-імперіалістичну. В умовах розбудови імперії ця ідея отримала ще один імпульс у ХІХ столітті, у якому звучали лозунги «самодержавіє», «православіє», «народность», з чого згодом народилась ідея «Русскій значіт православний». У дискусії також було піднято питання про роль України та Українських Церков у світогляді «Русского міра».

Джерело: сайт Дрогобицької Духовної Семінарії