SDE

Що дає участь у загальнообов’язковому державному пенсійому страхуванні?

Друк E-mail
Після оформлення соціального страхування на кожного громадянина заводиться персональна картка.  В єдиному державному автоматизованому банку відомостей на кожну застраховану особу відкривається персональна облікова карта, в якій використовується постійний ідентифікаційний номер Державного реєстру фізичних осіб – платників податків та інших обов’язкових платежів, що вказується як номер свідоцтва про загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
У персональній обліковій картці динамічно накопичуються відомості про застраховану особу із звітів тих роботодавців, у яких працювала особа. У разі зміни законодавства у сфері соціального страхування накопичені раніше відомості про застраховану особу зберігатимуться у персональній картці незмінними, а для обліку нових чи модифікованих відомостей буде внесено комплекс змін до функціонуючої автоматизованої системи персоніфікованого обліку.

У ній збираються всі дані, необхідні для подальшого оформлення пенсії. Особисті дані – прізвище, ім’я, по батькові на поточний момент, прізвище при народженні, дата та місце народження, стать, адреса постійного місця проживання, відомості про членів сім’ї, які знаходяться на утриманні застрахованої особи, та її дітей, номер телефону (за згодою). Окремо у картці виділяється частина, яка відображає страховий стаж, заробітну плату (дохід) та розмір сплачених страхових внесків, дані про особливі умови праці, які дають право на пільги в пенсійному забезпеченні. Тому при виході на пенсію застрахованим особам не доведеться подавати довідку про зарплату, обирати той чи інший період зі стажу – всі ці дані вже будуть занесені до персональної картки. У ній буде частина з даними про призначення та виплату пенсії застрахованій особі за кожен місяць, а також частина, що відображатиме пенсійні активи або здійснення виплат спадкоємцям накопичувального пенсійного рахунку (це стане актуальним після введення порядку відрахувань на цей рахунок). Персональна облікова картка застрахованої особи зберігається в Пенсійному фонді протягом усього життя цієї особи, а після її смерті – протягом 75 років на папері та в електронному вигляді.

Проте хоча всі дані про зарплати будуть збиратися на персональній картці, роботодавець, який в цьому випадку постає як страхувальник, повинен вести облік виплат (доходу) застрахованої особи за кожним календарним місяцем та календарним роком, і зберігати дані за період до 1 липня 2000 року протягом 75 років, а за період після цієї дати – протягом усього часу сплати страхових внесків та протягом п’яти років після припинення їх сплати на паперових носіях та в електронному вигляді за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперової та електронної форми документа, після чого дані передаються до архіву на зберігання протягом 70 років.

Ви, як застрахована особа, маєте право отримувати від страхувальника підтвердження сплати страхових внесків, у тому числі у письмовій формі, а також вимагати їх сплати, безплатно отримувати в органах Пенсійного фонду відомості, внесені до персональної картки, та про призначення і здійснення виплат.

За словами Міністра праці та соціальної політки України Людмили Денісової, Обов’язкова накопичувальна пенсійна система в Україні може запрацювати вже у 2011 році, після досягнення Україною певних критеріїв економічного розвитку.

Що ж таке Обов’язкова накопичувальна пенсійна система?

Обов’язкова накопичувальна пенсійна система є складовою загальнообов’язкового пенсійного страхування. Це означає, що частина обов’язкових пенсійних відрахувань (не вище 7%) буде спрямовуватися до Накопичувального фонду. Кожній людині буде відкрито індивідуальний пенсійний рахунок, на якому зберігатимуться заощадження. Ці гроші інвестуватимуться в українську економіку, а інвестиційний дохід збільшуватиме розмір пенсійних виплат.

Учасниками обов’язкової накопичувальної системи будуть особи, яким на момент введення такої системи до призначення пенсії залишиться 20 років. Особи, яким залишиться до виходу на пенсію від 20 до 10 років протягом одного року матимуть право прийняти рішення: відраховувати страхові внески до Накопичувального фонду чи ні.

Зібрані у Накопичувальному фонді кошти будуть власністю застрахованих осіб, використовуватимуться для здійснення їм пенсійних виплат і будуть успадковуватись спадкоємцями. Відповідно до прикінцевих положень Закону, ті положення, що стосуються Накопичувального фонду, набирають чинності з дня набрання чинності закону про запровадження перерахування частини страхових внесків до Накопичувального фонду.

У перспективі з коштів, накопичених вами, у Накопичувальному фонді ви зможете оформити такі пенсійні виплати – довічну пенсію з установленим періодом, довічну обумовлену пенсію, довічну пенсію подружжя чи отримати ці кошти одноразовою виплатою. А поки що доводиться розраховувати лише на солідарну пенсію.

За словами Людмили Денісової, зараз тривають розрахунки та моніторинг, щоб чітко визначити обсяг коштів, необхідних для запровадження другого етапу пенсійної реформи, відсоток відрахувань й вік, з якого громадяни відраховуватимуть цей відсоток на індивідуальні накопичувальні пенсійні рахунки.

Наталя Копичин
Регіональний консультант м. Трускавець

Теми: НПФ Покрова

Інші публікації за темою
Пенсійний фонд питання
Інтерв'ю
Василь Копичин

Як не стати бідним?
Бідність

Контакти
 • ЄПАРХІАЛЬНИЙ КОНСУЛЬТАЦІЙНИЙ ЦЕНТР
  вул. Трускавецька 2, Єпархіальне управління СДЄ УГКЦ, офіс 101, НПФ «Покрова»
  Єпархіальний консультант – Наталя Копичин (067-451-54-77)
  pokrova@sde.org.ua, truskavets_nk@vseapf.com.ua

 • м. Дрогобич
  Консультант – Полянко Оксана (096-271-12-29)

 • м. Трускавець
  Консультант – Шафран Тарас (097-661-40-47)

 • м. Сколе
  Консультант – Черкай Марта (093-958-67-80)

 • м. Добромиль
  Консультант – Войтів Світлана (098-539-77-73)

 • м. Мостиська
  Консультант – Дьолог Ольга (098-487-12-38)

Посилання
Покрова сайт Покрова на facebook^ Догори