SDE

Товариство "Ризниця" у м.Самборі

_ www.museum.lviv.ua
30 січня 2011
Друк E-mail
В кінці ХІХ, на початку ХХ ст. в Галичині широко провадило виробничо-торгівельну діяльність товариство з обмеженою порукою "Ризниця". Засноване воно було у 1893р. в м. Самборі зусиллями о. Франца Рабія, Теодора Репецкого та Іларіона Гмитрика, греко-католицькими священиками, викладачами самбірської гімназії. За мету товариство ставило собі виробництво та продаж товарів літургійного призначення, яке відповідало би вимогам східного обряду та було належної якості.

 

Товариство починало свою діяльність перших три роки тільки з виробництва церковних риз. Вже пізніше розширило склади і розпочало торгівлю літургійним посудом, килимами та книжками. За наступні десять років товариство розширилось і здобуло в Галичині перше місце серед торгівельно-виробничих товариств. Дирекція викупила менші фірми, що займались подібною діяльністю у Антонія Ольшевського в Перемишлі, фірму Михайла Димета у Львові, відкрило філії у Перемишлі, Львові, Станіславі, Сяноку.

На доброчинну діяльність товариство в різний час витрачало до сорока відсотків свого прибутку. Це були виплати допомоги вдовам і сиротам священиків, які працювали на фірмі. Переказували благодійні кошти церквам і бурсам, а також дарували церковні речі церквам, які опинились в скрутному становищі. Перераховувались гроші на "Приють" для сиріт священиків, на "Захронку" і дім сестер служебниць в Самборі.

Ризниця. Хрест фелону  ryznyca3

Також дирекція організовувала багато заходів для пропаганди кооперативної діяльності серед населення. Проводились лекції, зачитувались реферати, засновувались читальні в багатьох селах.

Випускало товариство ілюстровані каталоги з описом продукції, а також власну газету з періодичністю два рази на рік - "Торговельний вісник Ризниці" де друкувались усі повідомлення події повязані з діяльністю товариства, відгуки покупців про придбаний товар, рекламу нової продукції.

У 1939 році з приходом на терени Галичини більшовицької влади "Ризниця" була ліквідована.

Товариство "Ризниця" вплинуло на розвиток виробничих відносин в Галичині, підняло на вищий мистецький рівень виготовлення речей літургійного призначення, а також продемонструвало взірець ділових відносин та доброчинності, як для свого часу, так і для прийдешніх поколінь.

Ризниця. Фелон   ryznyca5 Ризниця. Риза для дарохранительниці

Теми: Самбірський деканат

Інші публікації за темою

banner

Архів
^ Догори