SDE

У Львівському історичному музеї відкрилася виставка присвячена отцю Василю Поточняку

30 жовтня 2017
Друк E-mail
www.photo-lviv.in.ua
В четвер, 26 жовтня 2017 року, у Львівському історичному музеї (пл. Ринок 6, третій поверх) відбулося відкриття виставки “Апостол душпастирства мігрантів”, присвяченої координатору для українців Італії, секретарю Пасторально-міграційного відділу Української Греко-Католицької Церкви — отцю Василю Поточняку (1973—2015 рр.).

На виставці представлено близько 300 пам’яток (документи, світлини, особисті речі, священичий одяг, ікони, міграційна періодика, релігійна література, предмети побуту, сувеніри з подорожей, подарунки та інші), які відображають дитинство, навчання і душпастирську працю о.Василя, опікунство над українськими громадами Італії, духовне служіння, його багатогранну діяльність як духовного наставника українців за кордоном, організатора паломницьких подорожей по святим місцям, релігійних і світських видань, культурно-громадських заходів, невтомного пропагандиста української культури, традицій, мови на чужині.

“Сьогоднішня подія показує багатогранність особи о.Василя Поточняка. В експозиції представлено дуже багато речей, які свідчать про різні ділянки життя о.Василя в кожній з яких він був успішним.І я б дуже хотів, щоб кожен з нас духовно скористав з цієї виставки”, – сказав референт Пасторально-еміграційного відділу УГКЦ о.Роман Ільницький на відкритті виставки.

Мета виставки — показати багатогранність пасторської праці духівника за кордоном: від створення церковних громад мігрантів до відстоювання їх трудових прав на чужині, підтримки рідної мови, традицій, пропагування української культури в світі.

Отець Поточняк був великим патріотом України і будителем національної свідомості, послідовником Митрополита Андрея і Патріарха Йосифа.

“Ми опинилися за кордоном у важкі роки, у початки еміграції, коли не було нічого , ні скайпу, ні телефонів. о. Василь створив острів українства у кожному місті, лише за його пасторального координаторства створено понад 84 парохії в Італії. І ми мали в церкві Україну. Щонеділі у церкві був захід, ми ніколи не відпустили людей духовно голодними. о. Василь був простою людиною Великого Духу . Ще тоді він світився святістю, але того ми не розуміли, бо нам потрібна була допомога” , – розповіла співзасновник спільноти “Пієта” Оксана Пронюк.

Експонати виставки розподілено за трьома розділами:

    - дитинство, навчання і душпастирська праця у Дрогобицькій духовній семінарії;
    - координаторство українських громад Італії;
    - духовне служіння отця Василя на посаді секретаря Пасторально-міграційного відділу УГКЦ.

Перший комплекс пам’яток відображає дитячі роки отця Василя, формування національної та духовної свідомості, навчання у Люблінській духовній семінарії (участь у театральних виставах, у хорі „Мойсей”), перші кроки у душпастирському служінні (дияконські та ієрейські свячення у рідному селі Лімна Турківського району Львівської області), викладацька праця у Дро­гобицькій духовній семінарії (проведення духовно-відпочинкових літніх таборів для молоді „Сарепта”, започаткувати та видання молодіжного християнського часопису, місячника „З любов’ю — у світ”, заснування молодіжного братства та молодіжного церковного хору „Відлуння”).

Тема координаторства українських громад Італії висвітлює різнобічну діяльність отця Василя Поточняка, зокрема: створення понад 70 церковних громад у містах Італії, заснування християнського часопису „До Світла”, паломництво до святинь Італії та Європи з українськими громадами, заснування міжнародної пішої прощі мігрантів „Самбір-Зарваниця”, опіку культурним та громадським життям трудових мігрантів (проведення Форумів Українців Італії, заснування „Дня Матері”, участь у виборах 2004 та 2006 років, активна духовна і фінансова підтримка Помаранчевої революції в Україні, видання „трудової–” поезії (поезія, яка була написана самими мігрантами), відзначення усіх українських національних свят та збереження наших традицій за кордоном.

Третій комплекс матеріалів репрезентує роботу отця Василя на посаді секретаря Пасторально-міграційного відділу УГКЦ, акцентує на основних заходах, які проводили душпастирі (конференції, місійні поїздки, видання релігійної літератури). Завершують виставку пам’ятки, які показують незламну силу духу отця у протидії тяжкій хворобі.

“О. Василь в Італії був засновником та редактором першого журналу “До Світла”. Цей журнал, коли  його курував о. Василь, дуже відрізняється від тих журналів, що були потім під керівництвом інших головних редакторів.  Там було все продумано, на кожній парафії були свої кореспонденти. Тобто це були живі сторінки, живі новини, живі події.  Були і духовні науки, але не 90%,  була мудра доцільність у розподілі. Окрім того, журнал вийшов на самоокупність. І це велике диво. Журнал існує і досі, на його базі з’явимлися сторінки поетичної творчості заробітчан, які переросли в антологію”, – зазначив журналіст Ігор Лазоришин.

Окремим експозиційним комплексом представлено фрагменти пересувної виставки „Наші в Італії–“, яку відкрив отець Поточняк в Римі. Це перша і єдина виставка документів, світлин про життя, свята та будні українських трудових мігрантів в Італії, яку доповнювали взірці їх прикладної та поетичної творчості, пам’ятні речі.

Над експозицією виставки працювали Ольга Сторож, Світлана Олексенко, Сергій Следзь, Ольга Аржанова, Христина Маліновська та Ігор Мисяк.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

www.photo-lviv.in.ua

Теми: Василь Поточняк

Інші публікації за темою

banner

Архів
^ Догори